Gistermorgen een lekker ontbijt genomen in het hotel naast de camperplaats. Het is nog vroeg, maar de 4x wheel drive voor ons gaat weg en dan kunnen wij er ook tussenuit.
We gaan naar Tirana, een rit van 178 km waar 3,5 uur voor staat. Dat klopt, geen opstoppingen onderweg en ook Tirana stad passeren we moeiteloos.
De camping ligt 15 km buiten de stad. Om 13.00 uur is het er al behoorlijk vol en ‘’s avonds is het afgeladen.
We reserveren meteen een taxi voor vandaag naar de stad.
Het is weer een prachtige dag en we halen onze dunne bloesjes en jurk weer uit de kast. Dat hadden we niet verwacht en dus genieten we eens temeer van de mooie dag.
Met 6 personen gaan we vandaag in de taxi naar Tirana. Een chauffeur die alleen voor de camping rijdt en ook politieman is. Wanneer hij daar tijd voor heeft begrijpen we niet. Hij kent het drukke verkeer en brengt ons zo snel als ‘t kan naar het centrale plein.
Tirana is de hoofdstad van Albanië. In en rondom de stad wonen 1 miljoen mensen (32 % van het land).
Centraal in de stad ligt het gigantische en in mijn ogen ongezellige Skanderbegplein. Het is genoemd naar Albaniës nationale held Skanderbeg, die in de 15e eeuw gedurende verschillende decennia standhield tegen de oprukkende Turken. Zijn standbeeld staat op het plein op de plek waar in de communistische tijd het standbeeld van Stalin stond.
Het is een fascinerende stad waar tussen alle hoogbouw ook nog veel groen is blijven staan.
Tirana heeft de afgelopen dertig jaar een metamorfose ondergaan. In 1991 bestond het ruim opgezette centrum van de Albanese hoofdstad vooral uit laagbouw. De oude regeringsgebouwen uit de Italiaanse periode en de nieuwbouw uit de lange communistische jaren daarna waren zelden hoger dan zo’n tien meter. Nu staat Tirana vol wolkenkrabbers, de meeste ontworpen door buitenlandse architectenbureaus en gebouwd door Albanese projectontwikkelaars en investeerders.
Maar de regeringsgebouwen in de communistische bouwstijl zijn gebleven. Juist die variatie maakt het boeiend.
Het Rotterdamse architectenbureau van Winny Maas (MVRDV) verbouwde de Piramide die 35 jaar geleden werd gebouwd als herinnering aan de communistische president Hoxa.
DownTown One is de woontoren van 37 verdiepingen en ook ontworpen door MVRDV Met een hoogte van bijna 140 meter het hoogste gebouw van stad en omgeving. De kantoren en woningen hebben verschillende terrassen, dieptes en uitkragingen. Samen zorgen ze voor een gevel met een bijzonder reliëf, waarin de geografische hoogtekaart van Albanië te herkennen is. In deze kaart representeert elke woning een dorp of stad van Albanië.
Nog een opvallende wolkenkrabber in aanbouw is Eyes of Tirana ontworpen door een Deens architectenbureau. Veel glas dat nu al schittert in het zonlicht.
De burgemeester van Tirana zette zich na de val van het communisme (1991) in voor de opbouw van Tirana.
Inmiddels een moderne stad met veel hoogbouw, nieuw of nog in aanbouw.
Druk verkeer, waar we ons met een open bus doorheen laten rijden. Er wordt een stop gemaakt bij het stadion, fotograferen van het stadion mag niet, dan moet je eerst in de bar iets gaan drinken. Niet getreurd wij zijn geen voetbalfans. Air Albania heeft er in elk geval goed in geïnvesteerd, daarom heet het ook Air Albania Stadium. Ook weer van een Italiaanse ontwerper. (Italiaans is de tweede taal die men leert op school).
Andere opvallende investeerder is Vodafone. De gebouwen met rode opdruk van het logo zien we niet alleen in Tirana.
De vlag van Albanië is rood met een twee hoofdige adelaar erop. Leuk detail is dat die terug te zien is in de stoplichten.
Tirana is een bruisende stad met heel veel kleine en grote koffiebarretjes, casino’s en uitgaansgelegenheden. Maar vooral veel auto’s om precies te zijn van het merk Mercedes, S klasse of ML (Peter is wel een beetje jaloers).
Het is ook een studentenstad waar jongeren samenkomen in de vele koffiebarretjes met gratis Wifi.
De prijzen van de versnaperingen komen in de buurt van Europese prijzen. Betalen kan in Albanië alleen contant maar hier in Tirana ook al met pin.
In elk geval is prijs voor de taxi wel Albanees, voor € 15,- retour een koopje (geen Mercedes).
Een dag met veel indrukken waarbij vooral de architectuur de meeste indruk op ons maakte.
We hadden niet gedacht hier te komen, maar hebben zeker geen spijt van dit bezoek.
Een dag met meer dan 25 graden maar nu gaat de zon onder en wordt het kouder en vochtig buiten en zitten we weer ver van de uitlaatgassen midden in de natuur.
Het verhaal wordt te lang, lees de teksten onder de foto’s als je meer wil weten.
#35771
Geschreven door Peter.en.Eelke.op.stap