Vannacht even last gehad van blaffende honden en om 7 uur hoorden we in de verte al het gehamerd van een drilboor.
Er wordt veel gewerkt aan de straten en wegen in Albanië, maar bijna overal komen ze rotsbodem tegen.
In de ochtend zijn we op de fiets naar de Unesco-site van Butrint gegaan. Het was maar 5 km met toch een paar klimmetjes.
We hadden gehoopt op seniorenkorting, maar hier gold dat niet voor buitenlandse senioren, dus 10 euro p.p.
De akropolis van Butrint is gebouwd op een heuvel aan het water. Er zijn al bewijzen van bewoning van dit gebied gevonden van 12 eeuwen voor Chr. Acht eeuwen voor Chr. begon de eigenlijke geschiedenis. Men vond er sporen van Hellenistische, Byzantijnse, Venetiaanse en Osmaanse culturen.
Rond de 4e eeuw v.Chr. was deze nederzetting al omgeven door verdedigingsmuren.
In de Hellenistische periode was er een kapel gewijd aan Asclepius, de god van de medische kennis.
In 228 kwam Butrint onder Romeins bewind. Er werden een nieuwe verdedigingsmuur en veel openbare gebouwen gebouwd.
De Griekse tempel was niet langer het middelpunt, want er werden nieuwe tempels, fora, fonteinen, thermaalbaden en villa's gebouwd.
In de 5e eeuw werd Butrint de zetel van de bisschop. Overblijfselen hiervan zijn het Baptisterium en de Basilica. In het Baptisterium vond men een prachtige mozaïekvloer, die helaas bedekt is met een laag zand ter bescherming tegen weersinvloeden.
Aan het begin van de 19e eeuw was het stadje nog slechts een vissersplaatsje, nog steeds ommuurd en bereikbaar via de oude stadspoort.
Het naast elkaar bestaan van historische monumenten en de natuur in de omgeving(wetlands) zorgde ervoor dat Butrint in 1992 op Werelderfgoedlijst kwam te staan.
Op de terugweg hebben we een paar boodschappen gedaan. In de loop van de middag kwamen er steeds meer campers op het terrein.
Vlak voor het avondeten naar het strand gelopen, blijkt er een verwaarloosde boulevard naar het centrum van het stadje te lopen. Op veel plaatsen staan resten van wat ooit eens strandtenten geweest zijn. Een eindje verderop werd met diverse soorten en kleuren hout iets van een strandtent in elkaar getimmerd.
Tot slot een YouTube-filmpje van Buttrint:
https://youtu.be/EMj-etBT7CU?si=I8KYhY6x_9sfC-gF Geschreven door De.Vlietjes.op.reis