16-4 Vanmorgen om 10 uur vertrokken, rond Amsterdam al 2 x stil in file gestaan. Daarna geen oponthoud meer, wel steeds motregen, af en toe droog en wat lichte buien. 12 km voor Bitche wegomlegging met daarna geen aanwijzingen meer 😩 dit soort grappen kost je zo een half uur, maar om half 6 staan we bij de CP van Bitche onderaan de Citadel in het noordelijk deel van de Vogezen.
De 5 plekken zijn bezet maar hiervoor is een zeer groot parkeerterrein waar al diverse campers staan. Na het eten is het even een uurtje droog en maken we een wandeling van 2,5 km langs de Citadel met mooi uitzicht over Bitche, lekker even lopen na een lange rijdag.
Sinds de 13e eeuw is het een militair bolwerk vlak bij de Duitse grens, ooit was het een kasteel maar daar is niets meer van over. De bouw van de citadel is ontworpen door Vaubain en staat bekend als onoverwinnelijk, zoals hij heeft laten zien tijdens de Frans-Pruisische oorlog van 1870, door nog 230 dagen weerstand te bieden terwijl Frankrijk zich al overgegeven had. In dit ondergrondse stadje bevonden zich keukens, een kapel, slaapzalen, een ziekenboeg..., en kon tot 1 000 mannen onderbrengen, 5 kazernes, 10 wachters, 5 watertanks, dit alles over een ondergronds gebied van bijna 3 000 m². De kapel, enig overblijfsel van het kasteel gebouwd onder Vauban met de bakkerij en wapen opslag, op 15 meter boven de stadsmuren.
Als we terug zijn begint het al weer te regenen. Morgen een kort ritje naar vrienden in Baden Baden.
Groetjes Ina en Marinus.
Geschreven door Op.stap.met.ina.en.marinus