Derry

Verenigd Koninkrijk, Derry/Londonderry

Om diverse historische redenen bekend en berucht; mn de Bloody Sunday van 30 januari 1972, waarbij 14 ongewapende burgers, katholieken, door Britse paratroopers werden doodgeschoten. Leeft nog steeds en moet ik nog verder uitzoeken. Er waren ook Bloody Sunday's in 1916 en 1920. Komt in het blogbullet historisch overzicht. Dat is nog steeds in de maak, maar door mijn talent om hoofd- en bijzaken goed te onderscheiden en mij vervolgens geheel op de bijzaken te storten, kan het nog even duren 🤠.

Overzichtelijke stad die met ca 2 uur wandelen wel bekend is, dwz de oude stad met nog een intacte stadsmuur. Er blijkt weinig van tegenstellingen tussen protestanten en katholieken. Als je er niets van weet valt het niet op. Oa het Free Derry Museum, de Guild Hall en de galerie Voigd bezocht. Ook nog een tochtje op de fiets gemaakt naar Ierland: slechts 6 km hiervandaan: als je het niet weet zie je het niet. Snelheidslimiet in km's en wegdek, dat is alles.

Ik vroeg, voorzichtig, in het Free Derry Museum nog het het volgende: zo vlak over de grens is het geen Northern Ireland meer, maar het Noorden van Ierland. Dat is in 1921 niet bij Northern Ireland gevoegd; wat is er met de talrijke protestanten daar gebeurd? Zijn die gediscrimineerd, vervolgd, weggejaagd of erger? Antwoord: niets van dat alles en ze zijn net zo welvarend als de katholieken daar. Dat zal bij hereniging ook het lot zijn van de protestanten in Northern Ireland. Dus: waarop gewacht?

Onderweg nog wat UK schapen gezien: zichtbaar opgelucht dat ze niet meer in de EU zitten. Ga maar na: in de EU gaat het in wetgeving over 'sheep meat'. Dat kennen ze niet in de UK. Daar wordt alleen gesproken over mutton en lamb. Dit voorbeeld staat, pars pro toto, symbool voor de Brexit: juridisch, taalkundig, qua voedsel en cultuur los van Brussel en van Europese rechtspraak.

Geschreven door

Al 3 reacties bij dit reisverslag

Blijft boeiend en onderhoudend je ervaringen en je teksten! Dank!

Karin 2023-08-01 22:16:28

Wat een talent heeft Cor, om jaloers op te zijn. Hij durft wel: in het hol van de leeuw gewaagde vragen stellen. Maar inderdaad, zou een vreedzaam samensmelten inderdaad mogelijk zijn, ook na al die bloederige zondagen? Benieuwd naar zijn oordeel bij thuiskomst. Hoeveel tijd kan hij nog nuttig besteden in het kleine topje van Ierland?

Heintje Franconi 2023-08-01 22:26:40

Wederom dank Norbert voor je verhaal. Leuk begin van de dag. Nog een fijne voortzetting van deze trip

Margot 2023-08-02 08:09:52
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.