Van Szczecin naar Anklam en Rügen

Duitsland, Altefähr

Gisteren van Szczecin (Stettin) via Police naar Nowe Warpno en naar dan met de boot de grens over, naar Altwarp in Duitsland. Het liep anders.
Vandaag van Anklam via Greifswald naar het eiland Rügen, op de camping!

Wonderlijke stad, Stettin. Groot, maar zonder echt stadshart. Veel mooie boulevard-achtige brede wegen met prachtige panden, Jugendstil, uit periode 19e-20e eeuw. De stad is vanwege de ligging door de eeuwen heen regelmatig van 'eigenaar' gewisseld. Zou na de oorlog Duits worden, maar de Russen besloten dat het Pools werd: alle Duitsers verdreven en nieuwe Poolse bevolking uit het Oosten erin. Later over de Oder-Neisse grens meer. Qua musea niets bijzonders en trouwens gesloten vanwege corona.

Wel opvallend het ongeluk met een T-34 tank in 1962 wat 7 leerlingen van een lagere school het leven kostte.
Het was het hoogtepunt van de koude oorlog (Cuba crisis) toen de Russen besloten een grote 'internationale' militaire parade te houden: alles uit de kast van Polen, de DDR en Rusland qua tanks, artillerie, genie en infanterie. De bevolking was maximaal opgeroepen/gedwongen te juichen en was ook echt enthousiast. Duizenden verdrongen zich langs de route tot vlak bij het rollend materieel.
De oorzaak is niet bekend geworden, dan wel verborgen gehouden. Misschien verloor de chauffeur de controle door de combinatie van gladde kinderhoofdjes en stalen tracks; misschien zat hij te knoeien met de clutch en de sticks. In ieder geval reed de tank in op het publiek wat zeven scholieren het leven kostte.
Alle documenten hierover zijn vernietigd; de ouders geïntimideerd hierover te zwijgen etc. Slachtoffers van de koude oorlog.
Ons werd in 1975 ook nog geleerd op te letten voor de T-34 (en T-54 natuurlijk).

Nu even de kaart erbij: hoe kom je vanuit Stettin veilig in Duitsland? Alle grensovergangen gevaarlijke drukke wegen. Kleine wegen zijn er niet, er was immers lang een hermetisch gesloten grens. Ik besloot via Police (veel armoede en verouderde industrie) naar Nowe Warpno en vandaar met de boot naar Altwarp te gaan, maar dat bleek te lang te gaan duren. Enkele locals wezen me op een fietspad niet op de kaart en niet op Google, over een oud treispoor uit de periode 1905-1939. Prachtig, om de Neuwarper See heen.

Vandaar door prachtig natuurgebied naar Anklam.
..

Geschreven door

Al 1 reacties bij dit reisverslag

Het jargon in de tekst maakt duidelijk dat we hier te maken hebben met een oud-tankcommandant: tracks, clutch, sticks en natuurlijk het onmiskenbare verschil tussen de T-34 en de T-54. Sommige foto’s tonen vervallen beelden, behalve de laatste.

Heintje Franconi 2020-08-20 23:17:50
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.