We gingen vandaag vroeg uit de veren. Althans vroeg, het ontbijt start hier pas om 8.30 uur. Voor vanavond hebben wij een excursie geboekt en we zouden gaan dineren in de Agafay woestijn. Alleen hebben we besloten dit te annuleren. We zijn allebei nog nier topfit en dan is het een beetje zonde.
De dag begon met wat miezer, maar gelukkig klaarde het al snel op. We zijn gestart bij Jardin Majorelle. Deze tuin is jarenlang eigendom geweest van Yves Saint Laurent en zijn partner Pierre Bergé. Beiden zijn hier ook uitgestrooid. Het is een prachtige tuin en je wilt na dit bezoek spontaan je huis kobaltblauw verven. Tijdens onze wandeling door de tuin kwamen het gezin tegen die ook bij de excursie was. Zo leuk, hun dochtertje Linu herkende ons ook nog. We hebben het even over de wedstrijd gehad nog wat foto’s met elkaar gedeeld. Een selfie mocht niet ontbreken dit keer.
Iedereen is trouwens nog steeds helemaal in de feeststemming van de overwinning. Overal hoor je dat mensen filmpjes terugkijken van de wedstrijd en het is het gesprek van de dag. Er is hier 1 nummer dat je de hele dag hoort van Imad Sghir. Dit nummer is gemaakt voor het wk en mensen beginnen dan spontaan weer te dansen als ze dit horen, echt zo leuk!
Daarna gingen we door naar de tanneries. Je hebt er een aantal en vaak word je hier flink opgelicht. Dus je moet goed van tevoren checken dat je geen gedoe achteraf krijgt. Wij moesten 10 mad p.p. betalen aan onze gids. Dat is bij elkaar iets minder dan €2,-. Vaak vragen ze ineens 200 mad en kan je dus flink gaan onderhandelen achteraf. De tanneries zijn leerlooierijen. Bij binnenkomst krijgen we een takje munt voor de geur. Het is eigenlijk een hele onsmakelijke bedoening. Maar ook wel weer heel bijzonder om te zien hoe je leren schoenen en tas tot stand komen. De huiden worden eerst in het zout gelegd, 45 dagen geweekt in kalk, dan worden de haren en het vet eraf geschraapt en vervolgens gaat het in een ammoniak bad, de kleuren worden aangebracht door kruiden toe te voegen en dan volgen er nog een aantal stappen. Bizar dus als je je bedenkt wat er dus allemaal voor nodig is. Maar de geur was op sommige plekken echt niet te doen. Dat munttakje krijg je inderdaad niet voor niets.
Vanuit de tanneries zijn we de medina in gaan lopen en ineens kwamen we in een stuk terecht waar geen toerist te zien was. Er was een lokale markt en laten mijn moeder en ik daar nou dol op zijn. Mensen kwamen naar ons toe om te vragen of we verdwaald waren en dat we echt de andere kant op moesten lopen naar het toeristische gedeelte. Maar juist dit is wat je ook wilt zien, het leven zoals het hier gaat. Het was wel tijd voor de lunch en we besloten bij een kraampje te gaan eten waar tanjines op het vuur stonden. We hebben echt zitten smullen voor nog geen €3,-! We voelden ons wel een beetje zitten daar, want als de enige toeristen werd je goed bekeken.
Daarna door naar de koranschool, Ben Joesoef Madrassa. Het is echt een prachtig gebouw. De versieringen en het tegelwerk zijn zo mooi! Dit is 1 van de belangrijkste koranscholen ter wereld geweest.
Vervolgens zijn we door de medina richting Palais el Badhi gelopen. Dit is een een ruïne van een paleis uit 1578. Bovenop de rand van de muren zie je de ooievaars en hun nesten. Ze zijn allemaal vanuit onze polders hierheen gevlogen denk ik😉. Ook tijdens mijn werk zie ik (vooral in de zomer) vaak ooievaars en ik blijf ze leuk vinden! Op het eerste gezicht lijkt het niet zoveel voor te stellen en vonden wij de entree (70 mad) best flink. Maar het was veel groter dan we dachten. We liepen door de kelder, er werden video’s getoond, foto’s met de geschiedenis van Marrakech en het paleis en je kon ook nog omhoog. Daar had je een heel mooi uitzicht over de stad.
We wilden vandaag alles uit de dag halen dus hebben we de taxi genomen naar hotel La Mamounia. Dit is een 5 sterren hotel en behoort tot 1 van de beste hotels ter wereld. Als je aankomt voel je je sowieso super underdressed. Je moet aangeven dat je wat komt drinken en dan kan je naar binnen. Je gaat door een metaaldetector en je tas moet in een kluis. Verder heb je dan vrije toegang tot het hotel. Nergens merk je hier dat het bijna kerst is, omdat dat hier niet gevierd wordt. Maar in dit hotel wel. De duurste boutiques vind je er en je zakt weg in het dikke tapijt. Er is een enorme tuin, nou ja je kunt het beter een park noemen, waar je kunt rondlopen. Het ziet er keurig en vooral heel duur uit. Voor een colaatje betaal je hier 80 mad, dat is bijna €8- en zeker voor Marokkaanse begrippen extreem duur!
Wij zijn daarom lekker teruggegaan naar het plein en zijn daar op een rooftop wat gaan eten en drinken. We hadden een waanzinnig uitzicht en een prachtige zonsondergang. Van dit uitzicht krijg je geen genoeg. Aan de ene kant zie het plein en de moskee en aan de andere kant zie je de bergen.
Ik ging weer een lekker fruitsapje halen na het eten. Deze jongen hadden we al eerder gezien en voordat ik het wist moest ik in de kar komen staan voor de foto haha. Echt waar, de mensen zijn zo vriendelijk. We hebben echt niks vervelends meegemaakt tot nu toe.
Er zitten echt super veel foto’s bij dit keer. Maar ik vind alles echt zo mooi hier. Al die kleuren, de gebouwen, het is zo anders dan wij gewend zijn. Ik kan foto’s blijven maken! Het is echt een walhalla voor fotografen hier, dat kan niet anders.
Morgen alweer de laatste dag. We hebben gelukkig nog tot 16 uur de tijd, dan gaan we naar het vliegveld. Dus we gaan er alles eruit halen!!
Geschreven door Anitas.travels