Bilbao op de fiets met gids

Spanje, Bilbao

Voor vanmorgen hadden we een fietstour met gids geboekt. Om 10 uur waren we op de plek van vertrek, klaar voor de 3 uur durende tour. Onze Nederlandse gids Nicolien, was enthousiast en wist veel te vertellen over Bilbao, de Baskische taal, geschiedenis en cultuur.

De Casco Viejo is het oude stadscentrum van Bilbao, een wijk die bekend is van de gezellige straatjes van 'Las Siete Calles' en de kathedraal van Bilbao. Sommige winkels waren al helemaal in kerstsfeer. Kerst in Baskenland is anders dan in de rest van Europa en dat zag je ook in de etalages terug. Basken kennen de kerstman niet (ook Sinterklaas niet trouwens). Zij hebben een eigen variant. In het Spaanse Baskenland en de provincie Navarra komt tijdens de kerstperiode niet de Kerstman, maar Olentzero langs. Deze traditie is ouder dan Kerstmis en heeft te maken met de winterzonnewende. Olentzero is een vriendelijke figuur, vaak afgebeeld met een Baskische baret, boeren-kleding en traditionele schoenen.
Baskenland heeft een eigen taal, die totaal anders is dan Spaans.
Baskisch, ook bekend als Euskara, is een oude taal die al duizenden jaren wordt gesproken in Baskenland in Noord-Spanje en Zuidwest-Frankrijk. Het wordt beschouwd als een “geïsoleerde taal,“, wat zoveel betekent dat het in geen enkele andere taalfamilie past.

Bilbao heeft een heel lange periode van armoede achter de rug. De stad was verpauperd na de sluiting van de ijzermijnen en de zware periode onder de dictatuur van generaal Franco. Die een centraal geleid Spanje wilde en de Baskische onafhankelijkheidswens met grof geweld onderdrukte. In deze periode mocht de Baskische taal decennia lang niet worden gesproken.
In deze tijd werd de ETA
(Basken- land en Vrijheid), beter bekend onder de Baskische Afscheidingsbeweging eind jaren 50 opgericht door jongeren die zich met wapens tegen de dictatuur van Franco verzetten. Het doel van de beweging werd een onafhankelijk Baskenland in het noorden van Spanje en het zuidwesten van Frankrijk.
De eik is een symbool voor Baskische nationalisten, omdat vroegere Spaanse koningen trouw zwoeren aan
het Baskische volk bij de legendarische eik van Guernica. Dit was ook precies de reden dat het
bombardement op Guernica plaatsvond op 26 april 1937 tijdens de Spaanse Burgeroorlog. Om de Basken, die aan de zijde van de republikeinen streden, op de knieën te dwingen werd de historische binnenstad van Guernica door de Duitse Luftwaffe platgebombardeerd. Het was het eerste bombardement op burgers in Europa. De legendarische eik overleefde de bombardementen en werd daardoor nog meer het symbool van de Baskische vastberadenheid om onafhankelijk te worden.

Geschreven door

Al 2 reacties bij dit reisverslag

Op de fietse zie je toch veule meer. Mooi verhaal weer, thx💋

Ollie Zomer 2023-11-18 23:00:27

Prachtige stad zo te zien! Veel plezier!

Derktje 2023-11-19 18:37:24
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.