Donderdag 2 maart 2017. 3e Reisdag.
Vertrekken van de camping doet ieder op zijn eigen tempo en tijd. Wij rijden om 9 uur weg. Het is volgens het routeboek 130 km rijden vandaag.
We nemen de westelijke kustweg langs de Atlantische oceaan. De N1 . In ons routeboek staan interessante plekken om eventueel te bezoeken. De plekken zijn aangegeven met GPS: coördinaten, dat is lastig als je geen navigatie apparatuur hebt zoals wij.
1e interesse is : Asilah.
Een vestings stadje, met zware vestingmuren die herinneren aan de Portugese veroveraars, die deze stad van 1471 tot 1578 bezet hielden. De muurschilderingen op de witte huizen van de medina wijzen erop dat er veel Marokkaanse kunstenaars wonen en/of werken. Die de bijzondere sfeer van Asilah weten te waarderen. Wij hebben de medina bekeken met alle leuke kleine straatjes met winkeltjes en hebben er op een terrasje koffie gedronken. Leuk stadje. De camper stond tegen de stadsmuur aan geparkeerd voor 20 dirham is €0,20.
2e interesse. De Monolieten van M'Zoura, deze konden we niet bereiken, omdat we de R417 in Souk Tninede Sidi el Yamani niet konden vinden. Het is bekend volgens de boekjes dat het moeilijk bereikbaar is. Deze prehistorische steencirkel, bestaande uit 167 monolieten waarvan 1 van de Monolieten het meest opvallend is de steen El Uted ( de wijzer) die hoger is dan 5 meter. Deze Monolieten maken deel uit van een grafcomplex met een veronderstelde tombe van een Mauretaanse koning. De monolieten werden in 1935 opgegraven, maar verder niet onderhouden echt iets voor liefhebbers van symboliek, mystiek en oude rituelen. Jammer dus misschien een volgende keer.
3e interesse is: Larache
Larache (Arabisch El Araisj) ligt aan de Atlantische monding van de rivier de Oued Loukos. Het hart van Larache is de "Place de la liberation" ( voormalige Plaza de Espana)
Aan het plein is de hoofdpoort "Bap el Khemis "naar de oude Medina waar achter het werkelijke centrum van Medina de" Socco de la Alcaiceira" (vroegere zijdemarkt en nu de stoffensoukh) genoemd wordt. Dit marktplein is een van de fraaiste pleinen van Marokko. Wij hebben het niet gezien er was nergens parkeergelegenheid voor de camper. We hebben met de camper nog een groot deel door de stad, tot aan zee, en stukje er bij langs gereden. We parkeren zo snel als het kan. Helaas te ver lopen van het marktplein. Wel zien we in de zijstraten de grote groente, fruit, vlees en vismarkt. Dat is goed voor ons, we hebben groente en fruit nodig en kopen ook nog een stukje kipfilet. Deze groenten en fruit markt was een hele belevenis, allemaal karren vol met fruit, sinasappels, appels aardbeien, bananen enz. Op de grond veelal vrouwen met verse groenten, tuinbonen, doperwten, wortelen, bloemkool, knolletjes, kool enz. Wij doen onze inkopen hier. Het is wel erg lachen met het betalen, wij kennen de waarde van de dirham niet goed. We verstaan ook niet wat we moeten betalen. Bijv. Ik kocht 1 kilo aardappelen, wil betalen met 100 dirham (is €10,00) kon de marktman niet wisselen. Er staat een mevrouw aan de kar ook wat te kopenen die laat me uit haar portemonnee zien dat ik 4 dirham moet betalen (€0,40). Dit was een bijzondere ervaring op deze reisdag. In Larache is ook een grote supermarkt Marjane. Die slaan we maar over vandaag.
We hebben brood voor onderweg bij ons, wat we gekocht hebben op de camping voor vertrek. Dus kunnen we lunchen met verse aardbeien erop.
Dan rijden we door naar de camping international, die aan de lagune ligt in Moulay Bousselham. Wij blijven 2 nachten op deze camping die direct aan het grootste Marokkaanse natuurreservaat het Merja Zerga Nationaal Park ligt. Dit natuurreservaat wordt gebruikt als tussenstop en overwinteringsgebied voor vele trekvogels. Het is een uniek getijdengebied in Noord-West-Afrika. Aangekomen op de camping mogen we zelf een plek zoeken waar we gaan staan. Op het infobord wordt aangegeven dat er om 17 uur een bijeenkomst is.
Wel zelf een stoel, glas en drinken meenemen. We krijgen info over de lagune en we kunnen ons inschrijven voor een 2 uur durende vaartocht, over de lagune om vogels te spotten. Dat gaan we doen, het is facultatief dus betalen. Verder krijgten we info over een dromedaris tocht op 31 maart in Merzouga. Op dag 32 van onze reis. De dromedarissen moeten nu al gereserveerd worden. Wim en ik geven ons beiden op. Is ook facultatief. Daarna komt er informatie over het internet en telefoon aan de beurt. In het stadje kun je een prepaidkaart met internet, telefonie in Marokko en 1 uur international bellen kopen en in een oude of je eigen symlock vrije telefoon laten zetten. Om 19 uur vertrekt de reisleiding en kun je hen meelopen naar de teleshop. Wij denken dat zelf wel te kunnen. Klopt ook helemaal, aangekomen bij telecom 2000, staan er al 6 of 7 medegroeps reizigers te wachten. Elke telefoon instellen, paspoort fotograferen en nieuw nummer enz. kost ongeveer 10 tot 15 minuten. Dus wachten, wachten en geduld, geduld hebben. Er was 1 persoon die kon helpen in het telecom winkeltje. Wij willen ook een data kaart voor 1 maand voor de mifi kopen. Dat was toch wat moeilijker, dat duurde ongeveer 20 minuten, daarvoor moest hij bellen, via internet wat doen, testen enz. Het was intussen half negen geworden toen we klaar waren en we hadden nog niet gegeten, ook was het stik donker geworden. Gelukkig hadden we op advies een zaklamp bij ons. Want het was een hoge trap betonnen trap van ongeveer 50 treden met bochten die we bij licht op en bij donker af moesten. Er is aan de zijkanten van de trap niets naast en het is wel stijl er naast..
Elke avond kunnen we brood bestellen op een lijst. Het is goed geregeld door de NKC, wat ze zelf in de hand hebben. Baquette kost 2 dirham is 20 cent.
Vrijdag 3 maart 2017 4e reisdag
Vandaag rustdag, in Moulay Bousselham.Wel de gereserveerd boottocht. We worden wakker en het is bewolkt, we weten nog niet hoe laat we verzamelen voor de boottocht. Waar is wel altijd bekend bij de NKC bij de camper van de reisleiding.
We ontbijten heerlijk met yoghurt en verse aardbeien. Wim loost de WC nog, hij komt terug en zegt op schieten de boottocht is om 9.30 uur. Het tijdstip heeft te maken met laagtij.
We vertrekken lopend, kunnen bij de camping op het vissers bootje stappen. Max. 6 personen in een bootje. (Dit is voor de vissers een bijverdienste, ze hebben vanochtend eerst al gevist). In ons bootje heeft de schipper 2 verrekijkers mee en 2 vogelgidsen bij zich. Hij helpt met in en later ook weer met uitstappen. Hij spreekt beetje engels.
Het is fris op het water, ongeveer 14 graden en geen zon. We zien veel water vogels, die wij ook wel kennen. Een paar bijzondere. Soms zijn hier ook flamingo's te zien. Nu niet.
Onderweg begint het even te spetteren. We maken een tussenstop op een eilandje, waar we in het Engels wat informatie horen over dit natuurreservaat.
We komen koud weer op de camping terug, dus gauw warme koffie in de camper drinken. Als we zitten te koffie drinken begint het te regenen en het waait ook behoorlijk. Dagje binnen zitten voor ons. Buiten veel te koud voor mij.
Nu nog iets over Moulay Bousselham Dit is een klein dorpje met een paar restaurantjes. Er is een mooi uitzicht op lagune. Het is hier buiten het seizoen erg rustig. Er lopen veel jonge jongens en mannen op straat.
Als je hier in Marokko op de camping wilt eten, bestel je van te voren je maaltijd en dan vertel je erbij hoe laat je komt eten. Dan wordt het voor je ingekocht en klaargemaakt.
Moulay Bousselham is een geliefd badplaatsje ook vanwege de lokale heilige Moulay Bousselham.(Sidi Abd el-Galil). Hij was van Egyptische afkomtst en leefde in de 10e eeuw. Zijn koubba (tombe) is het middelpunt van de moussem (bedevaart) die elk jaar eind Juni, begin Juli gehouden wordt. Bij de koubba Sidi Abd el-Galil wordt gebeden in verband met vruchtbaarheid. In de zomer is het hier erg druk. Het is een rustige camping, (er staan nu wel 60 campers) met voor ons heel weinig faciliteiten en wat er is wil je eigenlijk geen gebruik van maken.
Geschreven door Diny1948