SULTANHANI

Turkije, Sultanhanı

Vandaag hadden wij een rit van slechts 164 km naar SULTANHANI maar na een 40- tal km van Konya gingen wij een belangrijke nederzetting bezoeken, namelijk CATALHOYUK. De oudste bewoningslagen dateren van circa 7400 voor Christus. De opgravingen werden in 2012 door Unesco op de werelderfgoedlijst geplaatst. Catalhoyuk was een stad waar ongeveer 8000 mensen hebben gewoond. De plaats bleef ruim 1000 jaar bewoond maar raakte rond 6000 v. Christus in verval. Naar alle waarschijnlijkheid werd de stad verlaten wegens uitputting van de bodem.
Met zijn 13 hectare is het tot nu toe de grootste en meest ontwikkelde nederzetting uit de late steentijd die gevonden is.

In 1958 werd Catalhoyuk bij toeval ontdekt door plaatselijke boeren. Het kreeg echter wererdfaam door de opgravingen onder leiding van James Mellaert tussen 1961 en 1965. Bij die opgravingen bleek dit deel van Anatolie het centrum te zijn geweest van een hoogontwikkelde neolithische cultuur. Mellaert viel in ongenade bij de Turkse autoriteiten en werd verbannen. In 1993, tot vandaag, werd het werk hervat door de Britse archeoloog Ian Hodder van de universiteit van Cambridge.

De toegang tot de woningen was langs het dak. De woning had noch ramen noch deuren. De toegang die ge ziet is er enkel voor de toeristen. De afgestorvenen werd begraven in de woning. Ze werden aan handen en voeten gekneveld en in foetushouding in een gegraven kuil gelegd. De kuil werd gedicht en de bewoners leefden er verder. Als jullie meer willen weten van deze enig in de wereld en befaamde stad google de naam maar eens. Ik zou nog veel over deze opgravingen kunnen vertellen maar dit zou mij te ver brengen en jullie mosschien ook vervelen. Dus nogmaals voor de liefhebbers……googlen maar…

Na dit bezoek reden wij naar onze bestemming waar een gerenoveerde caravanseray is gevestigd. Deze werd indertijd aangedaan door kooplieden uit het oosten en was een rustplaats op de zogenaamde ‘zijderoute’. In de caravanseray wordt momenteel een tapijtententoonstelling gehouden.

Morgen rijden wij nog 186 km naar het oosten, naar het hart van Cappadocie, nl ORTAHISAR maar dat is voor later………

Geschreven door

Al 5 reacties bij dit reisverslag

Grazie Jacques voor alle interessante verslagen van de plaatsen die jullie bezoeken, gisteren en vandaag zijn plaatsen die wij niet kennen maar wel de moeite om te zien. Geniet van Cappadocie, zeer de moeite waard ! Saluti e baci xxx

Marianne 2022-09-25 20:45:08

Dag Greta en Jacques Heel mooi verslag met verhelderende foto's. Is indrukwekkend. Moet iets fenomenaals geweest zijn. Dank om het ons te tonen. Goede reis verder. Linda en Luc

luc bosmans 2022-09-26 10:39:47

Amaai, al die mooie dingen die jullie tegenkomen. Gelukkig ben ik niet mee want ik had reeds een frigo bij moeten kopen voor al de magneetjes op de deur te kunnen plaatsen ;-) Enjoy

Stefano @Volvo 2022-09-26 14:12:27

Imposante karavanserai met indrukwekkende architectuur. Groetjes.

Armand en Corine 2022-09-26 17:43:29

Mooie en interessante plaatsen die jullie bezoeken. Groetjes uit het frisse en regenachtige Machelen.( Hier is onze nieuwe chauffageketel al goed gerodeerd )

Annie en Alain 2022-09-27 08:36:58
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.