Met de Victorieclub naar Antwerpen
Het was even aanpoten, de Veli Volantis stond namelijk maandag nog op het droge, maar met Hemelvaart namen we deel aan het Victoireweekend naar Antwerpen. Woensdagavond van Hellevoetsluis naar Willemstad en donderdag naar Wemeldinge. Helaas vertrokken we donderdag een paar uur later dan gepland. Hoe dat kwam? We hadden bij hoogwater afgemeerd aan een steiger waar, bleek donderdagmorgen, te weinig water was. Ook al is het getijdeverschil in Willemstad slechts 30 cm, het duurde toch een aantal uren voordat we konden vertrekken. Met het laatste uurtje regen, arriveerden wij als laatsten in het gezellige clubhuis in Wemeldinge. Alwaar wij de Victoireclub ons hartelijk verwelkomde met broodjes worst/zuurkool en drank.
Vrijdagmorgen, zes uur. Het was al druk op de steiger. Een straffe noordenwind. Klokslag zeven uur, conform afspraak, vertrok de vloot richting de Westerschelde om met de vloedstroom mee te kunnen varen. Leuk om twaalf Victoire-schepen bij elkaar te zien. De twee bruggen in het kanaal door Zuid-Beveland en de sluis bij Hansweert verliepen voorspoedig. Op de Westerschelde zeilden we schitterend. Met een dikke stroom mee, vlogen we over het water. Gelukkig hadden we de meest recente waterkaart gekocht, de geulen verplaatsten zich namelijk snel. Na het passeren van het Nauw van Bath doemt Antwerpen op. Eindbestemming was het Willemsdok in het oude havengebied midden in de stad. Dit blijkt nog een haven van Napoleon te zijn. Ook de havenkranen aan de Schelde zijn antiek. Inmiddels zijn er enkele gerenoveerd. De snelheid van het schutten en de bruggen bedienen in Antwerpen liet zowel de heen- als de terugreis te wensen over. Heen was dat niet erg, het zonnetje scheen, we deden diverse kledingstukken uit en nuttigden de lunch.
Vrijdagmiddag half vijf verzamelden we bij de haveningang voor een stadswandeling door het centrum van Antwerpen. Onze kwieke leidster vertelde vele anekdotes en leidde ons door het oude centrum, alwaar we op het terras een “Bolleke” vatten.'s Avonds genoten we in restaurant “Marcel” van culinaire klassiekers. Het pand op zich is al de moeite waard. De huidige eigenaar restaureerde in 2010 het vervallen gebouw dat ruim 100 jaar oud is en dat nog als zeemanskerk voor Engelse zeelui heeft gediend.
Hans van Vliet van de Veli Volantis gaf een uiteenzetting over de activiteiten van de Veli Volantis en van stichting HoPe. hij gaf aan dat zowel ervaren schippers als bemanningsleden hartelijk welkom zijn bij de vrienden van de Veli Volantis, zie
www.velivolantis.nl. Zaterdagmorgen, tijd om Antwerpen te verkennen. Helaas regent het licht. We bezoeken het nabij gelegen MAS (Museum aan de Stroom), gelegen aan de oude haven. Er zijn in dit pand diverse tentoonstellingen. Wij hebben echter te weinig tijd en genieten daarom alleen van het bijzondere gebouw, dat een mooi panorama biedt over de gehele stad, en de expositie “Exodus” over de anderhalf miljoen Belgen op de vlucht voor de Eerste Wereldoorlog in Antwerpen.
Zaterdagmiddag half twee gaan de trossen los. Op de Veli wisselde de bemanning. Teun en Harris nemen de plaats van Hans in. Na een uur houdt de regen op en gaan we eerst op de motor en later motorsailend richting Hansweert. Een klein deel zetten we de motor af om wedstrijdje te varen met de Serafina. Ook een 42-voeter.
Het kanaal gebruiken we om de warme maaltijd te nuttigen. ’s Avonds 21.30 uur arriveren we weer in de jachthaven van Wemeldinge. Het werd wederom gezellig in het verenigingsgebouw. De duveltjes en jutterjes smaakten uitstekend.
En zo kwam er een eind aan het gezamenlijk zeilen met de Victoires. Het was een aantal jaren geleden dat de Veli Volantis had meegedaan aan één van de Victoire-activiteiten. Na zo’n geslaagd evenement besloten we op de terugreis dat we volgende keer weer van de partij zijn.
De bemanning, Teun, Hans, Harris, Job en Pauline
Geschreven door Velivolantis