We gaan vandaag een mooie dagtour maken over de, hoe kan het ook anders, de oorlogshandelingen in de meidagen van 1940. De tour zal ca 2,5 uur duren en staat olv onze gids Vincent. De
Band of Bastogne is weer compleet, en we hebben daardoor 2 rasechte Rotterdammers in het team, die ons "buitenstaanders" kunnen voorzien van extra info, en dat is wel nodig! Na het Bombardement van 14 mei 1940 zijn er (helaas) weinig aanknopingspunten meer te vinden. Door het Bombardement werd bijna het hele centrum van Rotterdam weggevaagd, en de gruwelijke branden zorgden voor een Dantes Inferno! Officieel kwamen er rond de 700 mensen om, de schattingen gingen eerder de kant op van 1200, daar er nog veel mensen later aan hun verwondingen overleden, 80.000 mensen raakten dakloos. Later meer over het bombardement.
Dit wetende verzamelen wij ons in de Oude Haven, waar het op deze vroege en frisse zondagochtend nog heerlijk rustig is. Ik zal proberen een kort en bondig verslag te maken in grote lijnen ik vrees anders dat we de draad snel kwijt zijn, anders ik wel. Ik had bedacht aan de hand van de dit keer genummerde foto's een soort tijdlijn te maken met af en toe een zijsprongetje. Alvast excuses voor de echte Rotterdammers, voel je vrij mij te corrigeren mocht ik er helemaal naast zitten!😁
Onze gids neemt ons mee naar het eind van de oude haven waar we een introductie krijgen over de situatie voor de oorlog. Het Nederlandse leger slecht gemotiveerd en uitgerust was een bijeengeraapt zooitje van verschillende eenheden. Ondanks dat heeft ons leger het toch nog 4 dagen volgehouden tegenover het sterke Duitse leger. Op deze plek
foto 03 is zwaar gevochten. In de vroege morgen van 10 mei, rond 05:00 uur, vielen de Duitsers ons land binnen op verschillende plaatsen. Allereerst werd vliegveld Waalhaven aangevallen en verovert, zodat de Vijand troepen en goederen aan kon voeren. Bij de gevechten zijn 50 militairen omgekomen. Tot juli vorig jaar is er geen enkel monument voor deze slachtoffers opgericht om hun te herdenken. Binnen een paar uur was het vliegveld in handen van de Duitsers. De volgende fase werd ingezet.
De Duitsers wilden de maasbruggen intact in handen krijgen, maar hoe? Zodra zij over de bruggen zouden marcheren werden ze ervan af geschoten. Een ander plan werd bedacht, een aanval met watervliegtuigen! 12 stuks landen vanaf 2 kanten op de maas
foto 6+9 120 soldaten stapten snel over in rubberbootjes en bezetten de strategische punten bij de brug. De Nederlanders waren met stomheid geslagen, wat gebeurde er in godsnaam. Er waren zelfs burgers die heel behulpzaam de Duitsers uit hun bootjes hielpen en hun munitie aanpakten!! Bij het Feyenoord stadion landen de eerste parachutisten die later aansloten.
Nadat er alarm geslagen was, probeerden het (samengeraapte) Nederlandse leger iets van verdediging te organiseren, een paar km van de brug zat een marinierskazerne waar ca 100 manschappen zaten. Samen met infanteristen, leden van de Genie, koks chauffeurs werd der een verdediging linie opgetrokken. De mannen boden flink weerstand, iets wat de Duitsers totaal niet verwachten, die hadden immers ook nog geen ervaring met stadsgevechten. Aan de overkant van de maas, op het Noordereiland bleven de Duitsers steken, het wachten was op de tanks die nog niet gearriveerd waren. De Nederlanders intussen goed verschanst in het Witte Huis
foto 4 schoten op de Duitsers en vice versa.
De Duitsers werden al een aantal dagen opgehouden, dus besloten een aanval in elkaar te zetten, de tanks waren onder weg en de artillerie zou in samenwerking met de Luftwaffe de aanval inzetten. Ze stuurden 3 man met witte vlaggen richting de Nederlanders.
General Schmidt stuurde op 14 mei tussen 09:00 en 10:00 uur deze 3 met een ultimatum naar de Nederlandse bevelhebber ter plaatse kolonel Scharro, totale overgave of de stad zou het berouwen. Een massale aanval zou volgen, met ondersteuning van de Luftwafe. Scharro vond dit "vodje" niet accepteerbaar, het ultimatum was slechts getekend met "de bevelhebber der Duitse strijdkrachten" dit kon iedere soldaat wel in elkaar geflanst hebben. De Duitsers werden teruggestuurd met de mededeling dat er een officieel document kwam. Kolonel Scharro probeerde hiermee tijd te rekken waardoor de Nederlandse defensie op orde gebracht kon worden. net voetbal dus. Burgemeester Oud van Rotterdam wist Generaal Winkelman te bereiken en gaf aan dat het land voorrang had boven de stad Rotterdam en hij het niet nodig vond dat de stad zwaar beschadigd zou worden. General Schmidt kon zich wel vinden in het verzoek van Nederlandse kant en besloot de geplande artillerie/lucht aanval van 13:00 uur uit te stellen en een nieuw ultimatum op te stellen. De Duitsers hadden er zelf ook geen baat bij dat de stad aan puin geschoten zou worden dat zou tenslotte slecht zijn voor hun eigen opmars door Nederland! De bommenwerpers waren op dat moment al opgestegen, en Schmidt gaf aan dat ze rode lichtkogels zouden afvuren als de aanval afgebroken moest worden. Door een onduidelijke oorzaak waren de vliegtuigen niet te bereiken. Het ultimatum werd wel ondertekend en officieel gemaakt, en afgezant kapitein Backer krijgt te horen dat ie moet opschieten en verlaat De "IJssalon" op de Prins Hendrikkade nr 66,
foto 18+19+20 en loopt terug over de Willemsbrug. Op dat moment breekt de pleuris uit boven Rotterdam!!
Het is ca 13:20 uur en in de verte is het zware geronk van de bommenwerpers reeds te horen, vanaf nu doen er allerlei verhalen de ronde dat het een complot zou zijn geweest, een opzettelijke aanval om de stad te vernietigen, echter de feiten zeggen waarschijnlijk toch iets anders! Op het moment dat men de bommenwerpers aan hoort komen aanvliegen zijn de Duitse generaals geschokt, een oud-brandweerman hoort zelfs General Schmidt roepen: "ohh mijn god dit wordt een catastrofe, dit wordt een 2e Warschau!!" Meteen laten ze rode lichtkogels afvuren, het teken dat de vliegtuigen niet zouden aanvallen, en dat wordt overgenomen door meerdere locaties. Echter het is te laat en de eerste bommenwerpers laten hun lading op de stad vallen!! 195 brisant bommen raken de binnenstad en de vernietiging is enorm, het hart is uit de stad gerukt! 14 mei 1940 even voor 17:00 uur geeft opperbevelhebber Generaal Winkelman door dat Nederland heeft gecapituleerd.
We lopen over de (nieuwe) Willemsbrug naar de overkant , de Duitse kant zeg maar, we bezoeken daar het voormalige hoofdkwartier van General von Choltitz
foto 16Deze Generaal speelde later in 1944 een grote rol bij de bevrijding van Parijs. Hij had de opdracht van Hitler gekregen Parijs met de grond gelijk te maken want de geallieerden waren in aantocht, hij sloeg het bevel in de wind en negeerde tot grote woede van Hitler het bevel, wat Parijs van een ramp behoedde. Zo leek hij de redder van Parijs, maar het was hoogstwaarschijnlijk puur eigenbelang. Hij overleefde de oorlog en stierf in 1966 aan long emfyseem in Duitsland. Generaal Schmidt overleefde ook de oorlog en stierf op 70 jarige leeftijd in 1957.
Een mooie tour, we hebben nog een paar uur ter besteding, we gaan eerst het mariniersmuseum bezoeken, waar we natuurlijk in het Rotterdamse aandeel geïnteresseerd zijn! Tevens een zeer mooi boek over de oorlog in Rotterdam gekocht
foto 24 Helaas is het boek slecht te verkrijgen in de boekhandel en bij het museum hebben wij de laatste 2 weggehaald.
Intussen wel trek gekregen en teruglopend naar het centrum een heerlijk boerenomelet en een Radler 0% gescoord, ik weet het een vreemde combi🤔
Na de lunch weer met (het voortreffelijke) metronet een museum bezocht
foto 25a+25b+25c+25d Best wel vermoeide voetjes gekregen, klinkt bekent😂? Weer terug in de oude haven om eens een biertje te pakken en naast het mariniers museum zit een klein bierlokaal genaamd "Vet & Lazy" die een aparte manier hebben om hun bier aan te prijzen!!
foto 26 Ze verkopen en brouwen zelf een aantal echte Rotterdamse bieren, met klinkende namen als: Le Phallus, Je Moeder, Linke Bal en Sweet Baby Jesus!!!
foto: 27+28-29 Ik kies voor de Linkebal, wit bier met pomelo, uitmuntend!
Op weg naar het restaurant "De Ballentent" daar staat een reservering om 18:30 uur, onderweg Robins partner opgepikt bij hun hotel, en we gaan weer lopen, daar aangekomen stampend vol met lallende mensen met op de achtergrond een schreeuwende John de Bever, en tot onze verbazing weet Bert die woord voor woord mee te brullen!!
3 man kiezen voor een maaltijd met orgaanvlees, gebakken levertjes, en Cindy en ik willen toch de famous meatbal van het huis proberen!! Niet verkeerd hoor, maar zo speciaal??
foto 30+31We lopen , ja weer, na het eten richting hotel, station en parkeergarage, en na een hartelijk afscheid gaan we ieder ons weg.........het was een heerlijke dag veel nieuwe dingen gehoord en elkaar weer gezien, voor herhaling vatbaar!
tot een volgende reis en bedankt voor jullie lieve reacties, tot zover dit kort en bondig verslag😀
Groetjes Harold
Geschreven door HaroldvBerkom